Кому належать українські ВДЕ активи?

Чому галузь ВДЕ є найбільш диверсифікованою за власністю

ВДЕ = Олігархи?

Останнім часом довкола генерації з ВДЕ в Україні точаться гострі дискусії. Зокрема, велика кількість українських медіа, політиків та активістів стверджують, що ВДЕ-електростанції належать олігархам.

Намагання поставити знак рівності між ВДЕ та олігархами характерно для політиків-популістів та частини медіа. Одним це потрібно для того щоб пов’язати галузь ВДЕ з одіозними й токсичними особистостями.

Дуже часто в одному й тому ж контексті політики та медіа говорять про “зелених”, “Монополістів”, “ДТЕК”, “Ахметова”. А що про це говорять ринкові дані?

Я вирішив зрозуміти рівень концентрації активів у галузі ВДЕ в Україні. Відтак – звів в один графік учасників ринку. Користуючись даними з Liga.net, Укренерго, ДП “Гарантований Покупець”, НКРЕКП, створив візуалізацію, на якій показано потужності різних гравців. Це і ТОП-10 найбільших виробників електроенергії із ВДЕ і ті гравці, хто не входять в цю когорту, об’єднані в одну групу. В цю ж візуалізацію додано і ще одного учасника ринку – власників домашніх електростанцій (дСЕС).

Дані говорять про інше

Дані стосовно потужностей ВДЕ-електростанцій в Україні дають ясні висновки:

  • Компанія ДТЕК Рината Ахметова є великим виробником електроенергії з ВДЕ. Однак вона точно не є монополістом. Її частка на ринку – менше ніж 20%
  • ВДЕ-активи розпорошені серед сотень гравців. Якщо скласти 300+ із них, що не входять до 10 найбільших виробників із ВДЕ, то вони стануть найбільшим колективним виробником
  • На 3-му місці за встановленими потужностями знаходяться українські домогосподарства із загальною встановленою потужністю в 618 МВт. Це понад 50% встановленої потужності компанії ДТЕК Рината Ахметова
Ліцензія Creative Commons
Цей твір ліцензовано на умовах Ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства — Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна.

About the author

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *